Mechanické vs. digitální měření času

Mechanické stopky

NOVINKA: Od ročníku 2024 je způsob měření času výhradně mechanickými stopkami během rallye považován za hlavní a celkový vítěz rallye se rekrutuje výhradně z účastníků, kteří čas měří pomocí mechanických přístrojů. Pro měření času pomocí digitálních zařízení je vypsána samostatná kategorie Digitálních stopek, jejíž vítěz je hodnocen samostatně.

K tomuto kroku nás vedla v poslední době stále více se rozšiřující „profesionalizace“ některých posádek využívajících pro měření času nejmodernější digitální techniku, která natolik usnadňuje absolvování testů přesnosti, že se dle našeho soudu zcela vytrácí zdravý soutěžní duch napříč celým startovním polem a o vítězství v nezdravé míře rozhoduje technické vybavení, které dokáže zásadním způsobem eliminovat lidský faktor. Pro měření vzdálenosti je i nadále možné použít digitální či elektromechanické zařízení.

Měření času mechanickými stopkami

Pro měření času během rallye doporučujeme používat výhradně mechanické přístroje (stopky, hodinky). Tento klasický způsob měření času se krásně doplňuje se závoděním v klasickém autě a zážitek z celé rallye se tím jen dále umocňuje. K používání mechanických stopek se posádka zavazuje dobrovolně a očekáváme od ní gentlemanské dodržování daných pravidel. Během celé rallye tedy bude tým k počítání času používat výhradně mechanické přístroje s natahováním. Jde tedy většinou o klasické mechanické stopky, avšak např. ručičkové hodinky s baterií nejsou v této kategorie povoleny. Časoměřiči a organizátoři na trati jsou o pravidlech měření času detailně informování a v případě porušení pravidel, bude posádka vyloučena, popř. přeřazena do kategorie digitálních stopek.

Díky našemu partnerství s německou společností Prestel Rallyemetrie působíme v Česku a na Slovensku jako oficiální zastoupení pro prodej kvalitní měřicí techniky pro veteránské rallye, a to včetně široké nabídky mechanických stopek.

Měření času digitálními stopkami

Účast na rallye je samozřejmě i nadále umožněna i posádkám, které se rozhodnou měřit čas digitálními přístroji, mezi které počítáme především digitální stopky, hodinky s baterií (digitální i ručičkové), mobilní telefony a v neposlední řadě i nejrůznější pomocné aplikace pro tablety či mobily, které umožňují mj. nastavení odpočtu, akustickou časovou signalizaci atp. Týmy, které využívají zmíněnou digitální techniku, jsou zařazeny do kategorie Digitálních stopek a jejich celkové výsledky jsou hodnoceny samostatně, výkony v jednotlivých testech přesnosti jsou však hodnoceny společně v rámci celého startovního pole.